لوگو انزلی پرس

رسانه انزلی پرس

14020306000188_Test_NewPhotoFree
5/5
جمع‌آوری ۳۵ تن سنبل آبی از تالاب انزلی

به گزارش انزلی پرس و به نقل از خبرگزاری فارس، حمزه عشوری مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با تأکید بر حفاظت از تالاب بین‌المللی انزلی اظهار کرد: از ابتدای طرح جمع آوری این گیاه حدودا ۳۵ تن از زیست توده این گیاه مهاجم آبزی از تالاب بین المللی انزلی جمع‌آوری و در مکان‌های از پیش مشخص شده برای دپو حمل شده است.

به گفته عشوری با توجه به تأکیدات انجام شده مبنی بر حضور مستمر مامورین یگان حفاظت محیط زیست گیلان در تالاب بین‌المللی انزلی برای جمع‌آوری گیاه سنبل آبی که شیطان بنفش تالاب لقب گرفته، محیط بانان پاسگاه‌های محیط‌بانی قلم گوده و سرخانکل انزلی با همکاری یگان حفاظت محیط زیست شهرستان‌های ماسال و صومعه‌سرا در بخش غربی تالاب بین‌المللی انزلی، محدوده‌های آبکنار و ماهروزه‌، موفق به خارج کردن حدود ۱۱ تن گیاه مهاجم سنبل آبی در تاریخ چهارم خرداد ماه از این بخش های تالاب‌ شدند.

وی با اشاره به مشارکت مردمی در جمع‌آوری سنبل آبی خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته بسیج سازندگی سپاه قدس گیلان طی قراردادی با اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان با انعقاد قرارداد با توجه به تلاش این اداره کل برای جذب اعتبار و با جلب همکاری قایقرانان، آببندان داران و دیگر ذی‌فعان تالاب اقدام به جمع‌آوری این گیاه در تالاب کرده بودند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلانبا اشاره به اقدامات انجام شده برای جلوگیری از رشد گیاه مهاجم سنبل آبی بیان کرد: در سال جاری این اداره کل علیرغم عدم تخصیص بودجه تاکنون، با توجه به اهمیت مقابله با این گیاه مهاجم در زمان مناسب، با دستگاه دروگر سنبل آبی و تلاش محیط بانان پرتلاش یگان حفاظت محیط زیست توانسته است تا حدودی جلوی رشد و پیشروی این گیاه در برخی بخش‌ها را بگیرد.

به گفته عشوری، کار جمع آوری سنبل آبی در تالاب‌ انزلی بصورت مداوم تا هفته‌های آتی تا زمان پاکسازی کامل آن از تالاب ادامه خواهد یافت.

گیاه مهاجم سنبل آبی،که به آن اهریمن نیلگون یا شیطان بنفش هم می گویند بومی کشورهای حوزه آمریکای جنوبی است. این گیاه قادر است به سرعت رشد و تکثیر کند و در مدت زمان کوتاه کل پهنه‌های آبی بخش‌هایی از تالاب را بپوشاند، بنابراین تهدیدی برای اکوسیستم تالاب انزلی محسوب می‌شود. ۸۹ تا ۹۴ درصد این گیاه از آب است، لذا آب بسیار زیادی را به خود جذب می‌کند و سرعت تبخیر آب را افزایش می‌دهد.

آخرین اخبار انزلی پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *