لوگو انزلی پرس

رسانه انزلی پرس

MohammadVand16
5/5
محمدوند : امیدوارم برگشت به عقب نداشته باشیم !
غلامرضا محمدوند – پیشکسوت ملوان

انزلی پرس – در روزهایی که اخبار زیادی از باشگاه ملوان منعکس نمی شود و به صورت روزانه پیام های زیادی از مردم انزلی پیرامون ملوان دریافت می کنیم، گفتگوهایی با پیشکسوتان ملوان ترتیب می دهیم و نظرات آنها را درباره اوضاع ملوان جویا می شویم.

  • در این بخش خبرنگار انزلی پرس به سراغ غلام محمدوند رفت تا با او درباره ملوان و اوضاع آشفته این تیم در چند هفته اخیر به گفتگو بنشیند، در این گفتگو به عملکرد پژمان نوری و مازیار زارع هم پرداختیم و نظرات ستاره دهه شصت ملوان را جویا شدیم، با انزلی پرس همراه باشید.
انزلی پرس – جناب محمدوند خوشحالیم که مجددا فرصتی دست داد تا خدمت شما باشیم، از شما اجازه می گیریم که این مکالمه را ضبط و در پادکست های انزلی پرس هم استفاده کنیم، لطفا صحبت های اولیه را بفرماید تا گفتگو را آغاز کنیم.

سلام خدمت شما ، از گفتگو مجدد با شما خوشحالم،همیشه دوست داشتم در کنار شما و مجموعه انزلی پرس باشم و اگر کمکی از دست من بر می آمد برای مردم انزلی و باشگاه ملوان انجام دهم.

انزلی پرس – بعنوان پرسش اول آنالیز خودتان درباره سه فصل اخیر ملوان با پژمان نوری و مازیار زارع را بفرمایید.

هیچ فرد یا گروهی مطلقا خوب یا بد نیستند و اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم هر فرد یا جریانی که در باشگاه ملوان امور را به دست می گیرد یکسری نقاط ضعف و قدرتی دارد اما در این سه سال اتفاقات مهمی در این باشگاه رخ داد که نباید به سادگی آن را فراموش کنیم، صعود به لیگ برتر اتفاقی بود که به آرزوی همه انزلی چی ها تبدیل شده بود که خوشبختانه به آن دست یافتیم، با بضاعت شهرستان و هزینه های بسیاری که به شکلی ناعادلانه در فوتبال صرف می شود واقعا اتفاق بزرگی رخ داده و باید به این عزیزان خسته نباشید گفت.

اما قطعا ایراداتی هم وجود داشته که می توان درباره آنها در فضایی بدور از هیجان صحبت کرد.

انزلی پرس – نکات مثبت و منفی پژمان را در این سه سال در چه چیز دیدید؟

از دیدگاه من ورود پژمان نوری به باشگاه ملوان باعث شد نگاه و تفکری جوان در این باشگاه حاکم شود و حداقل برای چند سال تا حدودی از مدیریت سنتی فاصله بگیریم، پژمان سالها بازیکن ملوان بود و با شناختی که از پیشکسوتان ملوان داشت تلاش کرد که بسیاری از آنها که سالها خارج از گود بودند را وارد میدان کند و اکثریت آنها را از خود راضی نگه دارد،همچنین دوستی نوری و پوررشید باعث شد ملوان برای چند سال ثبات را تجربه کند و بدهی های گذشته این تیم هم تسویه شود، انتخاب سرمربی هم کاملا درست بود و نتایجش هم کاملا محسوس است.

 من چند مرتبه با ایشان گفتگو کردم و به پژمان گفتم که خوب است با ایجاد یک ساختار مناسب و برنامه ریزی درست کاری کنیم که بعدها دیگرانی که می آیند مجبور نباشند همه چیز را بهم بزنند و از صفر شروع کنند، اتفاقی که معتقدم همچنان رخ نداده است و باشگاه ملوان فراز و فرودش همچنان بستگی به حضور اشخاص دارد نه یک سیستم که کار را پیش ببرد.

انزلی پرس – و نکات مثبت و منفی مازیار را در این سه سال در چه چیز دیدید؟

از نظر من مازیار مربی شجاع و نترسی بود که چنین پیشنهادی را قبول کرد، همه ما روی تعصب و عرق انزلیچی بودنش تاکید داریم، مازیار برای پست و مقام و مسایل مالی وارد ملوان نشد چون همه به یاد داریم که آن روزها ملوان در چه وضعیتی قرار داشت و با تلاش هایی که انجام داد توانست ملوان را به لیگ برتر بازگرداند که این تلاش ها قابل تحسین است.

قطعا در مسایل فنی نقدهایی هم وارد است اما دوست دارم این نقدها را مستقیم به خود او بگویم و به نظر من شاید یکی از مسایل مهمی که می توان مطرح کرد توجه کمتر به بازیکنان جوان و انزلیچی بود.

انزلی پرس – آیا از دیدگاه شما عملکرد مازیار در لیگ برتر مثبت بود ؟

ما باید ببینیم استراتژی باشگاه در ابتدای فصل گذشته چه بوده است، آیا فقط حفظ سهمیه لیگ برتری هدف بوده که مازیار این کار را به خوبی انجام داد ، یا اینکه مدیران باشگاه هدف گذاری های بهتری برای ملوان در نظر داشته اند که در آن صورت می توان به مازیار انتقاد کرد.

اگر از حد انصاف خارج نشویم ، جوانگرایی در مجموعه ملوان اقدامی شجاعانه بود و حضور پژمان نوری و مازیار زارع در ملوان اقدام هوشمندانه بود، زیر آنها دارای اعتبار خوبی نزد نسل جدید هواداران بودند و این موضوع برای موفقیت مجموعه ملوان امتیازی ضروری به حساب می آید.

انزلی پرس – و البته در این سه سال این مجموعه به خوبی حمایت شدند.

اگر به یاد داشته باشید در زمان حضور دراگان اسکوچیچ در ملوان بخشی از پیشکسوتان باشگاه ملوان به صورت روزانه در تمرینات ملوان شرکت می کردند و همواره درباره آینده ملوان هشدار می دادند و این موضوع باعث به وجود آمدن دلخوری و حاشیه هایی درون تیم می شد که خوشبختانه در این دوره به دلیل مدیریت خوب و بکار گیری تعداد زیادی از پیشکسوتان در تیم های پایه ما شاهد چنین مسایلی درون تیم نبودیم، هر آنچه که بود اگر حتی به عنوان یک منتقد بخواهیم به عملکرد این افراد نگاه کنیم چیزی وجود ندارد که بتوانیم با آن همه رفتار آنها را به نقد بکشیم.

انزلی پرس – پس از دیدگاه شما پژمان هم کم نقص ظاهر شده است ؟

نقدی که می توانم به همه مدیران، چه گذشته و چه فعلی وارد کنم کمرنگ شدن حضور بازیکنان بومی در ملوان است، فرزندان انزلی کجا باید رویاهای خود را دنبال کنند؟ مگر غیر از این است که ملوان ویترین شهر انزلی است؟ شما حتی امروز در تیم های پایه ملوان هم بازیکنان غیربومی بسیاری مشاهده می کنید و این یک هشدار بزرگ برای ماهیت فوتبال انزلی است.

انزلی پرس – پاسخی که شاید محتمل باشید این است که کارخانه بازیکن سازی ملوان در سالهای گذشته یک چرخه معیوب داشته و نمی توان از مجموعه فعلی انتظار داشت در طول سه سال بازیکنان بومی زیادی به تیم اصلی منتقل نمایند.

این پاسخ اشتباه نیست، قطعا در دو یا سه سال نمی توان با کار کردن در آکادمی خروجی مناسبی بدست آورد اما می توانستیم از سه فصل پیش روی برنامه ای کار کنیم که در طی سال های پیش رو مجددا ملوان از بازیکنان پرورش یافته در آکادمی خود بهره ببرد، ما باید قبول کنیم که ملوان یک دوره سخت رکود مالی را پشت سر گذاشت، پیش از این سه فصل که با حمایت آقای پوررشید همه چیز مهیا بود تیم های پایه ملوان حتی برای سفرهای خارج از خانه خود نمی توانستند هزینه رفت و آمد خود را تامین کنند و همین موضوع باعث شده بود تا مربیان برای بازی های خارج از خانه به کمک خانواده بازیکنان نیاز داشته باشند و این موضوع باعث می شد تعدادی بازیکن کم کیفیت جای بازیکنان مستعدی که حقشان حضور در تیم بود را بگیرند.

همین موضوع باعث شد تا تعدادی از بازیکنان انزلیچی به این نتیجه برسند که تلاش هایشان بی فایده است و برای موفقیت یا باید پدر پولدار داشته باشیم یا پارتی!

 حرف من این است که در طی این سه فصل اخیر که خوشبختانه مسایل مالی حل شده بود می بایست اقداماتی در اکادمی ملوان صورت می گرفت که چند سال دیگر ثمره آن را مشاهده کنیم، اقداماتی که امیدوارم انجام شده باشد.

انزلی پرس – زمانی که مازیار سرمربی ملوان شد به دلیل جوانی خیلی ها تصور نمی کردند که او بتواند ملوان را به لیگ برتر برساند، شما به عنوان یکی از پیشکسوتان خوشنام دهه پر افتخار 60 تصور می کردید مازیار موفق به انجام این ماموریت شود ؟

بنده به عنوان کسی که می توانست در سه فصل اخیر به ملوان کمک کند، کنار گذاشته شدم و امروز هیچ نفع مالی از ملوان نمی برم و دلیلی هم وجود ندارد که بخواهم ناعادلانه نقد یا دفاع کنم اما به عقیده من این مجموعه با توجه به اینکه جوان بودند عملکرد قابل دفاعی دارند و آنها موفق شدند ماموریت خود را به خوبی انجام دهند، ورود به این عرصه مستلزم این بود که هزینه های زیادی پرداخت شود، هزینه از اعتبار و آبرو که مازیار آن را پرداخت کرد.

در مسایل فنی و تکنیکی قطعا عملکرد مازیار به عنوان سرمربی قابل نقد است، همانطور که عرض کردم بنده دوست دارم فرصتی مهیا شود تا این نقدها را به صورت مستقیم به وی انتقال دهم اما در مجموع عملکرد مازیار زارع را به عنوان سرمربی قابل دفاع و مثبت می دانم.

انزلی پرس- درباره روزهای پر ابهام فعلی چه فکر می کنید ؟

من فقط امیدوارم برگشت به عقب نداشته باشیم ، متاسفانه مدیران ما مدیریت بلد هستند اما متدلوژی در ورزش را به خوبی نمی دانند، ما باید نگاهمان به مدیریت نگاهی جهانی باشد و بعد، آن شکل مدیریت را در کشورمان به شکلی بومی اجرا کنیم.

بزرگترین مشکل ملوان عدم شفافیت در حوزه مالکیت باشگاه است، ما به نوعی می دانیم که سهم نیروی محترم دریایی چقدر و سهم بخش خصوصی چقدر است اما در بخش خصوصی هر سال با این مشکل که قرار است مالک جدیدی به انزلی بیاید مواجه هستیم و همین موضوع باعث می شود که نتوانیم استراتژی بلند مدتی برای این تیم ترسیم کنیم.

به طور مثال در همه کشورهای دنیا مردم به عنوان صاحبین باشگاه نمایندگانی در مجامع تصمیم گیری دارند، اما باشگاه ملوان هنوز پس از نزدیک به 50 سال کانون هواداران ندارد و همین موضوع باعث می شود هواداران این تیم نتوانند در تصمیم گیری های مهم نظر خود را اعلام نمایند.

ما باید به این موضوع مهم فکر کنیم که معنای ملوان برای ما چیست ؟ هدف گذاری های ما برای این باشگاه چیست ؟ آیا صرفا ماندن در لیگ برتر برای ما دستاورد به حساب می آید ؟

یا اینکه ما برای این تیم چشم اندازی چند ساله ترسیم نموده ایم که مثلا در یک بازه زمانی مشخص سهمیه آسیایی کسب کند.

انزلی پرس – با توجه به پاشیده شدن حلقه مدیریتی و فنی سه فصل اخیر به نظر شما استراتژی مسئولان برای ملوان در فصل پیش رو باید چه باشد ؟ آیا باید به دنبال بازگشت ملوان به دوران مشورتی باشیم یا اینکه در این زمان کم باقیمانده به دنبال جذب یک اسپانسر قدرتمند باشیم ؟

متاسفانه چون افق باشگاه ملوان روشن نیست هواداران خیلی به تحرکات واکنش مثبت نشان نمی دهند، انها اگر تصور کنند که با سپری کردن چند سال سخته به ساحل امن آرامش خواهند رسید قطعا صبوری می کنند، ما همواره می گوییم حالا امسال را سپری کنیم تا فصل بعد خدا بزرگ است! هیچ برنامه مدونی نداریم، اما بزرگترین اشکالی که در باشگاه ملوان وجود دارد این موضوع است که تصمیم سازان پذیرای افکار جدید نیستند، افرادی در پیکره این باشگاه حضور دارند که سالها برای این تیم زحمت کشیده اند اما باید قبول کنیم دیگر افکارشان تکراری است، با توجه به تجارب گذشته ما باید به دنبال ایجاد یک کمیته اقتصادی در باشگاه ملوان باشیم تا به جای آنکه هر سال به یک شخص متکی باشیم به دنبال مجموعه ای از اسپانسرها برویم و منابع مالی را تامین کنیم، هیچ وقت یک شخص نمی تواند برای همیشه هزینه های باشگاه را به تنهایی پرداخت کند، اما توافق با مجموعه ای از اسپانسرها می تواند گره بسیاری از مشکلات مالی ملوان را باز کند.

انزلی پرس – گفته می شود در حالی که هنوز وضعیت مالکیت و مدیریت باشگاه روشن نیست برخی از اعضای هیات مدیره در حال گفتگو با برخی از مربیان هستند، آیا به نظر شما این کار حرفه ای است ؟

اولا امیدوارم که بتوانند مجموعه فعلی را متقاعد کنند که حداقل برای یک فصل دیگر به کار خود ادامه دهند تا بشود برای آینده ملوان برنامه ریزی بهتری داشت، اما به این نکته هم توجه داشته باشید که در مباحث مدیریتی ما یک برنامه کوتاه مدت داریم و یک برنامه بلند مدت و به نظر می رسد مسئولان هر دو برنامه را به موازات هم جلو می برند تا خود را برای هر سناریویی آماده کنند، اما برنامه های کوتاه مدت چاره کار ملوان و مشکلاتش نیست و صرفا از این شاخه به آن شاخه پریدن است ما باید یک برنامه بلند مدت برای رهایی ملوان از این وضعیت داشته باشیم، هر کاری که می توانند امروز برای ملوان انجام دهند نه بعد از آنکه خدای نکرده دوباره سقوط کردیم، چشممان به لیگ یک عادت نکند، قطعا مازیار و پژمان هم ایراداتی دارند اما نکات مثبت را ببینیم.

انزلی پرس – صحبت های پایانی شما را بشنویم

از شما تشکر می کنم که همواره حتی در ناامیدی به دنبال حمایت از ملوان هستید، من هم می توانستم مثل بسیاری از بزرگان سکوت کنم، اما وظیفه خود دانستم تا این نکات رو مطرح کنم شاید به سهم خود کمکی به ملوان کرده باشم.

مصاحبه : اسماعیل راد

آخرین اخبار انزلی پرس

یک پاسخ

  1. چرا ملوان هرسال دقیقه نود شروع میکنه به گرفتن مربی وبازیکن. بجنبید خیلی دیر است نماینده ومسعولین انزلی واستان فقط بلندند عکس سیاسی وفیگور بگیرند داماش گیلان داره میاد شاید ملوان مسعولین استان گیلان دوست ندارند یادش بخیر ملوان اول دهه پنچاه. یاد باد ان روزگاران استاد صالح نیا درود ،🙏🙏🙏🕊️🕊️🕊️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *