لوگو انزلی پرس

رسانه انزلی پرس

5/5
گرانی مسکن و اجبار به حاشیه نشینی در بندرانزلی
اوضاع بازار مسکن در شهرستان بندرانزلی به شدت اسفناک است، تحقیقات میدانی خبرنگار انزلی پرس از این حکایت دارد که بخشی از خانوارهایی که اجاره نشین هستند دیگر توان تمدید و یا اجاره مسکن در نقاط نزدیک به مرکز شهر را ندارند.

به گزارش انزلی پرس – اوضاع بازار مسکن در شهرستان بندرانزلی به شدت اسفناک است، تحقیقات میدانی خبرنگار انزلی پرس از این حکایت دارد که بخشی از خانوارهایی که اجاره نشین هستند دیگر توان تمدید و یا اجاره مسکن در نقاط نزدیک به مرکز شهر را نداشته و به سمت نقاط حاشیه ای شهرستان کوچ کرده اند!

بر اساس این گزارش، افرادی که تا سال همین 3 گذشته می توانستند در محدوده هایی نظیر جهانگانی، ولی آباد و واحدی مسکن اجاره کنند حالا دگیر حتی توان پرداخت اجاره بها در مناطقی نظیر کلویر،نیمه شعبان و بشمن را نیز ندارند و گرانی شدید مسکن باعث شده تا مناطق حاشیه ای شهرستان و روستاهایی نظیر سنگاچین، کپورچال و روستاهای اطراف آبکنار به هدف های جدیدی جهت سکونت این خانوارها تبدیل شود.

اما چه شد که بازار مسکن در شهرستان انزلی به چنین وضعیتی دچار شده است ؟

منطقه آزاد انزلی !

نکته اولی که می توان به آن اشاره کرد تاثیرات منفی منطقه آزاد انزلی است، تجارتی پر سود و پر رونق در درون این بنگاه بزرگ اقتصادی در جریان است و تشکیل این منطقه ویژه اقتصادی علاوه بر اینکه تاثیری در بهبود اوضاع زندگی مردم انزلی نداشته بلکه سبب افزایش سرسام آور هزینه های زندگی در شهرستان های انزلی و رشت شده است.

تورم بدون ترمز !

افزایش هزینه های جاری زندگی در سالهای اخیر و متناسب نبودن دخل و خرج خانوار سبب شده تا فرصتی خوب برای افزایش بی ضابطه قیمت ها توسط مالکین به وجود آید، حالا آنها تابلو قیمت ها را به مستاجرین نشان می دهند و عنوان می کنند همه قیمت ها سر به فلک کشیده چرا ما اجرا بها را افزایش ندهیم ؟ تلخ اما منطقی است!

مشاورین املاک !

حتما توجه کرده اید که در سطح شهر انزلی مشاورین املاک به صورت بوته های قارچ در حال رشد هستند، حالا در هر کوچه و خیابانی دو برابر سوپر مارکت و خاروبار فروشی مشاور املاک مشاهده می کنید، بدون شک زد و بندهای پشت پرده تعدادی از این املاکی ها باعث افزایش سرسام آور قیمت مسکن در سطح شهرستان شده است، قیمت های فیک و حبابی مسکن از دل برخی از این مشاورین املاک بیرون آمده است، آنها با توجه به فرصتی که برای واگذاری مسکن به غیربومی ها فراهم شده عرصه را برای زندگی اهالی این شهر تنگ کرده اند.

آپارتمان هایی که برای بومی ها ساخته نمی شود!

این روزها در هر کوچه و خیابانی شاهد تخریب بناهای ویلایی و بالا رفتن ستون آپارتمانهایی هستیم که حق تنفس را از اهالی انزلی سلب کرده است، به هر حال اقتضای زمانه این است و باید فکری به حال مسکن شهروندان کرد، اما بسیاری از آپارتمانهایی که اخیرا در انزلی ساخته می شود برای اهالی این شهر نیست، افرادی از شهرها و استانهای دیگر در حال سرمایه گذاری در بخش املاک شهرستان انزلی هستند و این آپارتمانها را برای آن می سازند که در آینده خود در آن مستقر شوند و در این بین درصد کمی از این بناها در اختیار مردم شهر انزلی قرار می گیرد.

پیش بینی ها از بازار مسکن شهرستان در پنج سال آینده چیست ؟

آنچه که مشخص است کمبود آب و و آلودگی هوا سبب مهاجرت بخشی از مردم نقاط مرکزی کشور به شهرستان های شمالی و خوش آب و هوا نظیر بندرانزلی خواهد شد و میزان تقاضای مسکن در آینده ای نچندان دور حداقل 2 برابر امروز خواهد بود و عدم توازن در عرضه و تقاضا سبب خواهد شد هزینه مسکن شهروندان انزلیچی بیشتر از آنچه که تصور می شود افزایش یابد، به احتمال قوی در سال های آینده موج خروجی بومی ها از شهرستان انزلی بیش از پیش خواهد بود.

خبرنگار : اسماعیل راد

شاید برای شما جذاب باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *